23-24.10.2015 - Koncerty Chóralne w ramach 35-lecia Chóru „Virgo” Uniwersytetu Wileńskiego - Wilno PDF Drukuj Email

 

W dniach 22-25 października Wyrzyski Chór Męski uczestniczył w prestiżowych koncertach z okazji 35-lecia Chóru „Virgo” Uniwersytetu Wileńskiego. Do udziału w uroczystościach zespół został zaproszony przez profesor Rasę Gelgotiene, która należy do wybitnych postaci w tej dyscyplinie sztuki. Od 2004 roku kieruje trzema Chórami Uniwersytetu Wileńskiego, w których śpiewa prawie 200 osób – studenci i absolwenci uczelni. R.Gelgotienė prowadziła kursy mistrzowskie na Sardynii w Cagliari ,,Nuova Armonia“ oraz Oristano w Hiszpanii w Extremadura i w Kalifornii w East Bay dla chórów uniwersyteckich.

Wraz z Chórem „Virgo” wykonuje także utwory dyrygenta wyrzyskiego chóru. W pierwszym z koncertów Piotr Jańczak został poproszony do poprowadzenia pięciu z nich. Koncerty Jubileuszowe odbyły się w Kościele Uniwersyteckim Św. Jana w centrum Wilna.

Oprócz jubilata wystąpił Chór Pro Musica, Gaudeamus oraz Wyrzyski Chór Męski. W repertuarze a cappella  zaprezentowano utwory sakralne i ludowe. Solistami chóru z Wyrzyska byli Krzysztof Zimny – tenor oraz Dawid Błaszczyk – baryton, Mikołaj Wienke – saksofon altowy, Maciej Sury – saksofon tenorowy. W repertuarze wokalno-instrumentalnym Chór „Virgo” wykonał Jazz Mass Johna Chilcotta oraz Stabat Mater G. B. Pergolesiego. Na koniec uroczystości Piotr Jańczak w imieniu Wyrzyskiego Chóru Męskiego i swoim wręczył prof. Rasie Gelgotiene „Zbiór 9 pieśni na chór żeński” swojego autorstwa. W koncertach łącznie uczestniczyło ponad 600 słuchaczy. Doniosłe święto chóru uniwersyteckiego zakończone zostało bankietem oraz wieczorem wspomnień.