Międzyszkolny Chór "Canto" PDF Drukuj Email


Międzyszkolny Chór Canto rozpoczął swoją działalność w 2001r. Dyrygentem zespołu i jego współzałożycielem jest Piotr Jańczak. Pomysł utworzenia chóru zrodził się na początku roku szkolnego 2001/2002. Główną inicjatorką idei była Iwona Kulawik, ówczesna dyrektor Szkoły Podstawowej w Kosztowie. Dyrygent rozpoczął działania od wyselekcjonowania grupy najbardziej utalentowanych dzieci, przesłuchując 340 uczniów ze szkół w Wyrzysku, Osieku nad Notecią i Kosztowie. Wybrał w ten sposób 50 przyszłych chórzystów, z którymi rozpoczął próby.

 

Zespół uświetnia uroczystości szkolne, gminne jak też powiatowe.  Pierwszy publiczny występ chóru „Canto” odbył się 21 grudnia 2001r. w Szkole Podstawowej w Wyrzysku. Był to koncert kolęd i pastorałek, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. W 2005 r. zespół koncertował w Szwajcarii i Niemczech.

Chór nagrał 3 płyty CD:

- „Kolędy i pastorałki” – z czarującym wykonaniem znanych wszystkim utworów. Po nagraniu tej płyty koncert kolęd w wykonaniu młodych śpiewaków z Wyrzyska został zarejestrowany przez lokalną pilską telewizję i emitowany podczas Świąt Bożego Narodzenia w 2002 i 2003 roku.

- „Canto” – z bardzo przekrojowym repertuarem. Obok monumentalnego „Gaude Mater” chórzyści nagrali na tym krążku utwory Verdiego, Moniuszki, pieśni z gatunku „gospel” i inne, ukazujące nie tylko piękno muzyki, ale również kunszt ich wykonania.

- „Konzert Stadtkirche Brugg” – płyta na żywo nagrana wraz ze szwajcarskim Chor der Bezirkschule podczas występu w Brugg w Szwajcarii.

 

Zobacz Tournée Canto w Szwajcarii