1-6.05.2014 - Tournée Canto w Szwajcarii PDF Drukuj Email

 

W dniach od 1 do 6 maja 2014 roku Międzyszkolny Chór Canto działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku przebywał na tournee koncertowym w miejscowości Brugg w Szwajcarii. 1 maja o godz. 15:00 zespół został owacyjnie powitany biało-czerwonymi flagami na głównym rynku miasta przez zaprzyjaźniony chór „Bez-Chor Brugg. Wśród witających osób byli: Simon Moesch - dyrygent oraz przedstawiciele rodzin, które przez pięć dni gościły młodych artystów z Polski. Ceremonia powitalna była wyjątkowa. Przy akompaniamencie kilkunastu werblistów, którzy w miarowych rytmach oznajmiali, że w mieście stało się coś wyjątkowego, członkowie obu zespołów przemaszerowali do sali sportowej gimnazjum. Tam  nastąpiło powitanie, krótki koncert obu zespołów i przydział do rodzin.

2 maja o godz. 8:00 opiekunowie Międzyszkolnego Chóru „Canto” zostali podjęci u Burmistrza Brugg Daniela Mosera, który przedstawił historię miasta i jego rozwój. Burmistrz nie krył sympatii dla rozwoju współpracy kulturalnej z wyrzyskim chórem.W pierwszej wymianie chórów, która odbyła się 10 lat temu brał udział także jego syn. Podczas spotkania dr Mariusz Augustyniak przedstawił genezę wspólnych spotkań, a także podkreślił ich bezcenny wymiar. Wzajemne poznawanie krajów ich kultur i zwyczajów dla obu zespołów jest niezwykle korzystne. Dyrygent Piotr Jańczak podkreślił, że wymiana wpływa bardzo mobilizująco na oba zespoły, które intensywniej pracują nad estetyką śpiewu, elementami emisji głosu, oraz wzbogacają swój repertuar. Tego samego dnia o godz. 10:00 odbył się pierwszy koncert Międzyszkolnego Chóru „Canto” w foyer Bezirkschullhauses Brugg. Polski zespół zaprezentował przekrojowy program od dzieł muzyki poważnej do utworów muzyki rozrywkowej. Koncertu wysłuchało kilkuset gimnazjalistów. Prezentacja została uwieńczona bisem na stojąco. Po koncercie Chór „Canto” zwiedził historyczne, przepięknie położone miasto Brugg. W sobotę 3 maja chór miał możliwość odwiedzenia fabryki czekolady, zapoznania się z procesem produkcji, a także skosztowania najlepszych wyrobów. Wieczorem odbył się koncert w Kościele Miejskim w Brugg. Trwający ponad dwie godziny koncert wzbudził wśród słuchaczy wiele emocji. Jako pierwszy wystąpił  Bez-Chor Brugg, który  zaprezentował bardzo ciekawy program – trafnie dobrany. Utworem, który mógł się podobać najbardziej był „The Lion sleeps tonight” z efektami padającego deszczu i odgłosami burzy, które realizowali chórzyści. Międzyszkolny Chór „Canto” zaprezentował ponad godzinny program, w którym wykonał m.in. takie utwory jak: Carla Orffa „Carmina Burana” - (części), „Brugg the City of my hart”, „Kukułeczka”, „Un poquito cantas”, czy „God is able”. Solistami koncertu byli: Weronika Bąk, Dominika Jagielska, Monika Bujak, Konrad Gajdziński, Talita Stańczyk-flet, Mikołaj Wienke-saksofon, Przemysław Niezgódzki-gitara. Podczas koncertu byli obecni jedni ze sponsorów pobytu Szwajcarów w 2013 roku w Polsce Państwo Roland i Dorota Jacobs.  Koncert wieńczyły bisy, a także wspólne wykonanie utworu „Siyahamba” oraz polskiej melodii ludowej – „Szła dzieweczka do laseczka”.

W niedzielę 4 maja organizatorzy zaprosili chór z Wyrzyska do zwiedzania Bazylei – jednego z większych miast Szwajcarii. Atrakcją była wycieczka statkiem turystycznym po rzece Ren, z którego można było podziwiać zabytki miasta. Po południu o godz. 17:00 w kościele św. Antoniego został powtórzony koncert z Brugg. Prezentacja artystyczna miała miejsce we współczesnej budowli o bardzo dobrej akustyce.

W ostatnim dniu pobytu chórzyści z mieli możliwość zwiedzenia Lucerny, leżącej u stóp góry Pilatus.  Miasto to należy do ośrodków turystyczno-wypoczynkowych o międzynarodowej sławie. Organizatorzy zafundowali zespołowi także wjazd kolejką górską na Pilatus, skąd można było podziwiać przepiękne widoki ośnieżonych Alp, Jezioro Czterech Kantonów wraz z miastem Lucerna w tle.

Tego dnia Chór „Canto” wystąpił jeszcze z dwoma koncertami w domach opieki społecznej zdobywając uznanie słuchaczy. O godz. 19:00 w sali widowiskowej w Brugg nastąpiło oficjalne pożegnanie połączone z koncertem obu zespołów, wręczaniem prezentów, prezentacją multimedialną i wystawnym obiadem.

Ostatni utwór wieczoru „Ogniska już dogasa blask” wykonał dr Mariusz Augustyniak w trzech językach: polskim angielskimi niemieckim zdobywając niezwykły podziw szwajcarskiej i polskiej publiczności. 7 maja  o godz. 6:00 Międzyszkolny Chór „Canto” został pożegnany przez goszczące rodziny i dyrygenta Simona Moesch. Nie brakowało wzruszeń i łez. Zostały niesamowite wspomnienia i dźwięki, które powracały z koncertów jak bumerang.